Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Bu makalede köpeklerin ortalama ömrünün ne kadar olduğunu ele alacağız. Hangi faktörler bunu etkiliyor ve hangileri etkilemiyor? Ayrıca makalenin sonunda popüler cinslerin yaşam sürelerinin ortalama değerleri olan bir tablo olacak, böylece evcil hayvanınızın ne kadar yaşaya bileceğini öğreneceksiniz. Bunu bilerek onun hayatını mümkün olduğunca uzun ve mutlu hale getirebilirsiniz.

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Genel Kurallar

Yeni evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği şey – köpekler kaç sene yaşar ? Çünkü tam alıştıktan sonra hayvan ömrünün sonuna gelebilir. Evet, köpekler dekoratif fare veya Hamster değildir, yani 2-3 yıldan daha uzun yaşarlar, ancak bu dönem tüm cinsler için aynı değildir.

Köpek yaşının insanla kıyasla olarak 1:7 oranında hesaplandığı yaygın bir kanı var ancak durum ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğünde, bunun doğru olmadığı ortaya çıkıyor. 7 yaşına kadar olan çocuk hala çok küçüktür ancak çoğu köpek olgunlaşır ve yavrular verebilir. Sonra köpek gelişimi hızı düşer ve doğa tarafından belirlenen döngüsü başlar. Yani, küçük cinslerde 16 köpek yıl yaklaşık 80 insan, orta cinslerde– 87 ve büyük – 102 yıla karşılıktır.

Diğer sebeplerden daha fazla  köpeğin boyutu önemli etki eder. Büyük köpeklerin vücudu daha hızlı aşınır, çünkü hayvanlar daha büyük: daha fazla koşar, daha fazla yemek yer ve nefes alır ve kalpleri büyük bedenlerine kan pompalamalıdır. Bu üzücü gerçeği ortaya çıkarır-büyük bir köpeğin yaşam süresi nadiren 10 yıldan fazla ve ortalama yaşam koşulları, gıda, ekoloji ve duygusal atmosfere bağlı olarak 7 ila 9 arasında değişir.

Orta boy köpek cinsleri daha çok yaşarlar takriben 12-13 yaş aralığında. Köpekler arasında uzun ömürlüler küçük köpeklerdir. Örn chihuahua, Terrier, Yorkshire. Onların ortalama ömrü 15-18 yaş arasıdır.

Köpeğin hayat uzunluğunu etkileyen ve  büyüklüğüyle alakası olmayan etken hayvanın sağlığıdır. Hayvan sahibi, köpeğinin durumunu izlemeli,  önemli aşıları zamanında yapmalı ve her yıl  veterinere muayene etmek için götürmelidir.

Yaşam koşullarına bağlı olarak

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

İnsanlara göre köpeklerin yaşama alanı vardır; Ev ve sokak. Ev köpeklerinin ne kadar yaşadığını düşündüğümüzde insanlar sıcaklık, rahatlık, kaliteli gıda ve veteriner kontrolleri gibi . Evet bu doğru ancak bunlar sadece sahibinden ayrı ve sokağa alışmayan ev köpekleri için geçerli. Eğer sokak köpeklerinin ömrüne bakarsak, bu argümanların çok net olmadığını söyleyebiliriz.

Cinse Bağlı olarak

Daha önce belirttiğim gibi köpeğin boyutu yaşam süresini etkiler. Cinse bağlı olarak bu süre 2-3 yıl oynayabilir. Farklı cinslerden oluşan köpeklerin yaşam süresini bu tabloda görebilirsiniz

 

 

avustralya çoban köpeği 15 yıl
Alaska Malamut 11 yaş
Teriyer 15 yıl
Amerikan pitbullu 11 yıl
Anadolu Çoban Köpeği 14 yıl
İngiliz Setter 12 yıl
Afgan Tazısı 13 yıl
Basset hound 12 yıl
Beagle 12 yıl
Bichon frise 13 yıl
bobtail 13 yıl
boxer 11 yıl
bordeaux dog 8 yıl
border terrier 14 yıl
bullmastiff 9 yıl
burbul 11 yıl
Pembroke Welsh Corgi 14 yıl
Dalmaçya 12 yıl
Sokak köpeği 11 yıl
labrador retriever kızıl 11 yıl
irlanda kurdu 7 yıl
İrish Red Setter 13 yıl
Kavkaz Kurdu 10 yıl
kadebo 12 yıl
Kai 13 yıl
Can de Palleiro 11 yıl
Çİn aslanı 14 yıl
Cocker Spaniel 13 yıl
labrador retriever 14 yıl
Labradoodle
13 yıl
Pug 14 yıl
Alman Kurdu 12 yıl
Alman Spaniel
13 yıl
Alman kopek 10 yıl
Norwich Teriyeri
15 yıl
Newfoundland
9 yıl
Kaniş 14 yıl
Rotveller 9 yıl
Samoyed 13 yıl
Sibirya Kurdu 13 yıl
Alabay 13 yıl
Taksa 13 yıl
Firavun Tazısı
12 yıl
Foxteryer 14 yıl
Fransız Buldog 11 yıl
Hovawart 13 yıl
Çov-çov
11 yıl
Chinook 14 yıl
Chihuahua
16 yıl
Shar-Pei
10 yıl
Shih tzu 13 yıl
Airedale teriyeri
11 yıl
Güney Rusya Çoban Köpeği
15 yıl
Alman Av Terrieri
13 yıl
İsveç Sığın Tazısı
12 yıl
Japon köpeği
13 yıl


Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*