Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo - Yek Blog
Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Bu makalede köpeklerin ortalama ömrünün ne kadar olduğunu ele alacağız. Hangi faktörler bunu etkiliyor ve hangileri etkilemiyor? Ayrıca makalenin sonunda popüler cinslerin yaşam sürelerinin ortalama değerleri olan bir tablo olacak, böylece evcil hayvanınızın ne kadar yaşaya bileceğini öğreneceksiniz. Bunu bilerek onun hayatını mümkün olduğunca uzun ve mutlu hale getirebilirsiniz.

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

Genel Kurallar

Yeni evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği şey – köpekler kaç sene yaşar ? Çünkü tam alıştıktan sonra hayvan ömrünün sonuna gelebilir. Evet, köpekler dekoratif fare veya Hamster değildir, yani 2-3 yıldan daha uzun yaşarlar, ancak bu dönem tüm cinsler için aynı değildir.

Köpek yaşının insanla kıyasla olarak 1:7 oranında hesaplandığı yaygın bir kanı var ancak durum ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğünde, bunun doğru olmadığı ortaya çıkıyor. 7 yaşına kadar olan çocuk hala çok küçüktür ancak çoğu köpek olgunlaşır ve yavrular verebilir. Sonra köpek gelişimi hızı düşer ve doğa tarafından belirlenen döngüsü başlar. Yani, küçük cinslerde 16 köpek yıl yaklaşık 80 insan, orta cinslerde– 87 ve büyük – 102 yıla karşılıktır.

Diğer sebeplerden daha fazla  köpeğin boyutu önemli etki eder. Büyük köpeklerin vücudu daha hızlı aşınır, çünkü hayvanlar daha büyük: daha fazla koşar, daha fazla yemek yer ve nefes alır ve kalpleri büyük bedenlerine kan pompalamalıdır. Bu üzücü gerçeği ortaya çıkarır-büyük bir köpeğin yaşam süresi nadiren 10 yıldan fazla ve ortalama yaşam koşulları, gıda, ekoloji ve duygusal atmosfere bağlı olarak 7 ila 9 arasında değişir.

Orta boy köpek cinsleri daha çok yaşarlar takriben 12-13 yaş aralığında. Köpekler arasında uzun ömürlüler küçük köpeklerdir. Örn chihuahua, Terrier, Yorkshire. Onların ortalama ömrü 15-18 yaş arasıdır.

Köpeğin hayat uzunluğunu etkileyen ve  büyüklüğüyle alakası olmayan etken hayvanın sağlığıdır. Hayvan sahibi, köpeğinin durumunu izlemeli,  önemli aşıları zamanında yapmalı ve her yıl  veterinere muayene etmek için götürmelidir.

Yaşam koşullarına bağlı olarak

Köpekler Kaç Sene Yaşar ? Cinsine Göre Tablo

İnsanlara göre köpeklerin yaşama alanı vardır; Ev ve sokak. Ev köpeklerinin ne kadar yaşadığını düşündüğümüzde insanlar sıcaklık, rahatlık, kaliteli gıda ve veteriner kontrolleri gibi . Evet bu doğru ancak bunlar sadece sahibinden ayrı ve sokağa alışmayan ev köpekleri için geçerli. Eğer sokak köpeklerinin ömrüne bakarsak, bu argümanların çok net olmadığını söyleyebiliriz.

Cinse Bağlı olarak

Daha önce belirttiğim gibi köpeğin boyutu yaşam süresini etkiler. Cinse bağlı olarak bu süre 2-3 yıl oynayabilir. Farklı cinslerden oluşan köpeklerin yaşam süresini bu tabloda görebilirsiniz

 

 

avustralya çoban köpeği15 yıl
Alaska Malamut11 yaş
Teriyer15 yıl
Amerikan pitbullu11 yıl
Anadolu Çoban Köpeği14 yıl
İngiliz Setter12 yıl
Afgan Tazısı13 yıl
Basset hound12 yıl
Beagle12 yıl
Bichon frise13 yıl
bobtail13 yıl
boxer11 yıl
bordeaux dog8 yıl
border terrier14 yıl
bullmastiff9 yıl
burbul11 yıl
Pembroke Welsh Corgi14 yıl
Dalmaçya12 yıl
Sokak köpeği11 yıl
labrador retriever kızıl11 yıl
irlanda kurdu7 yıl
İrish Red Setter13 yıl
Kavkaz Kurdu10 yıl
kadebo12 yıl
Kai13 yıl
Can de Palleiro11 yıl
Çİn aslanı14 yıl
Cocker Spaniel13 yıl
labrador retriever14 yıl
Labradoodle
13 yıl
Pug14 yıl
Alman Kurdu12 yıl
Alman Spaniel
13 yıl
Alman kopek10 yıl
Norwich Teriyeri
15 yıl
Newfoundland
9 yıl
Kaniş14 yıl
Rotveller9 yıl
Samoyed13 yıl
Sibirya Kurdu13 yıl
Alabay13 yıl
Taksa13 yıl
Firavun Tazısı
12 yıl
Foxteryer14 yıl
Fransız Buldog11 yıl
Hovawart13 yıl
Çov-çov
11 yıl
Chinook14 yıl
Chihuahua
16 yıl
Shar-Pei
10 yıl
Shih tzu13 yıl
Airedale teriyeri
11 yıl
Güney Rusya Çoban Köpeği
15 yıl
Alman Av Terrieri
13 yıl
İsveç Sığın Tazısı
12 yıl
Japon köpeği
13 yıl


Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*