Termal Macunun Kuruması Pc'yi Yavaşlatıyor - Yek Blog
Termal Macunun Kuruması Pc'yi Yavaşlatıyor

Termal Macunun Kuruması Pc’yi Yavaşlatıyor

Termal Macunun Kuruması Pc’yi Yavaşlatıyor

Pcyi yavaşlatan sorunların arasında pek çok şey sıralamak mümkün. Ancak bunların arasında en az dikkat edilen bir sorun var. Tam olarak bu sorun Pc’yi donduran ve yavaşlatan sebeplerin en başında gelir. Sorunun kaynağı işlemcidir daha doğrusu onun üzerindeki termal macunun kurumasıdır. Gerçek şu ki çok sayıda pc kullanıcısı genellikle işlemcideki termal macunun değişmesi gerektiğine  dikkat etmemektedir.

Termal Macunun Kuruması Pc’yi Yavaşlatıyor

Birçok kullanıcı, işlemcideki termal macunun değiştirilmesi gerektiğini duymuştur, aksi takdirde kuruyacak ve işlemci aşırı ısınmaya başlayacak. Genel olarak, bu doğrudur, ancak termal macun değiştirme hakkında birçok söylenti vardır. Örneğin, çoğu zaman termal macunun altı ayda bir veya yılda bir değiştirilmesi gerektiğini duyabilirsiniz, aksi takdirde aşırı ısınma kaçınılmazdır. Burada bu söylentileri ortadan kaldırmaya çalışacağız ve size işlemcideki termal macunu değiştirmenin ne sıklıkta gerekli olduğunu  ve neden bunu yaptığımızı söyleyeceğiz.Termal macun yapışkan bir madde olduğundan hemen kurumaya yatkındır.  Kuruma ise işlemci sıcaklığını ani artışına sebep olmaktadır.Bu yüzden Pc’de donmalar, kasılmalar ve mavi ekran gibi hatalar ortaya çıkıyor. Evet insan şaşırıyor ama inanın sorun tam olarak bu. Tabi ki soğutucu işlemcimizi soğutuyor ancak bu soğutma yeterli değil. Sorunun çözümü için termal macununu değiştirmeniz yeterli. Çoğu kullanıcılar ise problemi ekran kartları, yetersiz soğutucular, güç kaynağı vb gibi bileşenlerde ararlar. Sorun ise elimizin altında daha önemlisi çözümde elimizin altındadır.
İşlemci,bir bilgisayarın kalbi gibidir. Sadece bir saniyede binlerce farklı işlem gerçekleştirebilir. Doğal olarak, böyle çılgın bir performans, işlemcinin ısınmasının doğal nedenlerinden biri. Bu amaçla, her üretici, işlemci için bir soğutucu üretir ve ayrıca periyodik olarak değiştirilmesi gereken termal macunu kullamayı önerir.Termal macun, ne tür bir bilgisayara sahip olduğunuza bağlı olarak(oyun ya da iş) en az üç ayda bir değiştirilmelidir. Oyun bilgisayarlarının işlemcileri normal bilgisayarlardan daha çok ısınırlar. Termal macunu değiştirdikten sonra isterseniz pcnizi zararlı virüs, truva atları ve diğer sorunlara karşı tarayın ancak buna gerek kalmayacak çünkü bilgisayarınızın hızı uçuşa geçecek.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*