Windows 11 ne zaman çıkacak ? - Yek Blog Teknoloji
Windows 11 ne zaman çıkacak ?

Windows 11 ne zaman çıkacak ?

Windows 11 ne zaman çıkacak ?

Microsoft’un işletim sisteminin yeni sürümünün Windows 11 ne zaman ortaya çıkacağına dair sıkça sorular ile karşılaşıyoruz. Bu makalede “Hizmet olarak Windows” kavramını açıklayarak bu soruya son cevabı vermek istedik. 

Windows 11 ne zaman çıkacak ?

Mayıs 2015’te Microsoft, Windows 10’un işletim sisteminin en son sürümü olacağını ve kullanıcılar Windows 11’i beklememesi gerektiğini duyurdu. Redmond, birkaç yıl içinde dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarların % 90’ının Windows 10’da çalışacağına inanıyor.Microsoft’un  gelişim başkanı Jerry Nixon şunları söyledi Windows 10, Windows ailesinin son işletim sistemi olacak ve biz onun üstünde çalışacağız. Microsoft  birkaç yılda bir işletim sisteminin  yeni sürümlerini yayınlamak yerine , Apple’da da kullanılan  sürüm modeline geçti. Yeni strateji kapsamında Microsoft, düzenli güncellemelerle işletim sistemine yeni özellikler ve iyileştirmeler sunacak.

Windows 11 ne zaman çıkacak ?

Hizmet olarak Windows

Eski günlerde, Windows kullanıcıları mağazaya gidebilir, bir Windows kopyası satın alabilir ve bilgisayarlarına yükleyebilirlerdi. Windows 10’un piyasaya sürülmesinden sonra Microsoft, Windows’un güncelleştirilme şeklini kökten değiştirdi.Windows 10 piyasaya sürülmesinden hemen sonra Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1’in tüm kullanıcıları için ücretsiz olarak güncellenme olanağı sundu. Yeni işletim sisteminin yayınlanmasından sonra, kullanıcılar  yıl boyunca Windows Update ile kullanıcılar Windows 10’a tamamen ücretsiz yükseltiyorlardı. Microsoft, ” Hizmet olarak Windows”  kavramını izleyerek düzenli güncelleştirmeler sağlayarak sistemi geliştirmeye devam edecektir. Kullanıcıların güncellemeleri hızlıca indirmek için birkaç seçeneği vardır. Örneğin, Microsoft sunucularından güncellemeler indirebilir veya daha önce güncellemeleri almış olan Internet’e bağlı yerel bilgisayarları kullanabilirler.

Microsoft’un yeni yaklaşımı

Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya (Satya Nadella) göre şirket, bulut teknolojilerine öncelik veren ve mobil cihazlara önem veren yeni bir yaklaşıma geçti. Ayrıca, bu yaklaşım Windows’a da yansıtılmaktadır. Windows, mobil işletim sistemlerinin daha hızlı güncelleştirmeler sağlamak için temel bileşenleri nasıl paylaştığıyla benzer bir strateji kullanacaktır.Başlat menüsü ve yerleşik uygulamalar artık ana işletim sisteminden ayrılmıştır, böylece kullanıcılar güncellemeleri daha hızlı alabilirler. Tam bir Windows güncellemesi beklemek yerine, Microsoft bireysel uygulamalar için küçük ve bağımsız güncelleştirmeler sağlar.Bu ayrıştırma yaklaşımı, akıllı telefon üreticilerinin geliştiricilerin büyük bir sistem güncellemesi yayınlamasını beklemek zorunda kalmadan ana uygulamaları (örneğin kamera, galeri, posta ve diğerleri) güncellemelerine olanak verdi.

Windows 11 yakın zamanda çıkmayacak

Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle birlikte, Microsoft artık yeni işletim sistemlerini yayınlamayı planlamamaktadır, bu yüzden strateji değişmezse, kısa vadede Windows 11‘i görmeyeceğiz. Bunun yerine, şirket, Windows 10’un işlevselliğini, yılda iki kez yayınlanan düzenli özellik güncellemeleriyle geliştirmeye odaklandı – ilkbahar ve sonbaharda.One Comment

Windows 11 yakında çıkıyor – altsite
June 14, 2019 at 2:32 am24

[…] yeni bir Windows sürümü oluşturup yayınlamasını istiyor? IT dünyası iki nedenden dolayı, Windows 11 sürümü, haberleri bekliyor: İnsanlar yeni işletim sistemi ile çalışmış, biz böyle […]

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*